Skip to content Skip to footer

Banyo tasarımlarında görünüm ve kullanımı belirleyen belli başlı unsurlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:Lavabo, klozet ve tabii ki duşakabin ve duşakabin teknesi. Eskiden banyolarda küvet kullanımına daha sık rastlansa da bugün modern evlerde genellikle duşakabin modelleri ile karşılaşıyoruz. Çağın pratiklik ve hız anlayışına uyumlu konforlu duşakabin modelleri her geçen gün daha da gelişiyor ve zenginleşiyor. Bu da banyo alanında bir tadilat yapmayı düşünenler de genellikle hangi duşakabin modelini seçecekleri konusunda kararsızlığa düşüyorlar. Duşakabindeki modellerin bu kadar fazla olması seçim konusunda işi zorlaştırıyor olsa bile her eve uygun bir modelin bulunabilmesi avantaj sağlıyor.

Duşakabinler genellikle banyoda bulunan iki duvarın kesiştiği yer belirlenerek konumlandırma işlemi yapılır. Eğer banyo çok büyük değilse ve küçük bir alan ayrılmış ise buğulu olan yani cam kadar net görünümlü olmayan kabinler küçük banyo alanlarının daha dar görünmesine sebep olur. Küçük banyoları düşünürsek maksimum yer tasarrufu ile en verimli kullanım alanını oluşturan duşakabin modelinin oval kabinler olduğunu söyleyebiliriz. Bu cam kapaklı oval kabin, en küçük banyolarda bile oldukça geniş ve ferah bir görünüm ve kullanım sunuyor. Küçük banyolara konumlandırılacak olan duşakabinlerin bir parçası olan duşakabin teknesi de daha küçük olacaktır. Zaten bu yüzden oval duşakabinlerin modeline ve şekline göre tasarlanmaktadır. 

Bugün birçok kişiden duşakabini tarif etmesini istesek eminim pek çoğu tekneli duşakabini tarif eder. Pek çok evde karşılaştığımız duşakabin modeli de zaten teknelidir. Bu yüzden duşakabin alırken en çok sorulan sorulardan biri de duşakabin teknesi nasıl olur, sorusudur. Duşakabin camları özellikle su ve kireç lekelerinden dolayı biraz zorlu bir temizleme bölgesidir. Duşakabin temizliğini biri banyodan çıktıktan hemen sonra yaparsanız kirler buharın etkisiyle yumuşayacağı için işiniz kolaylaşacaktır. Banyo temizleyiciler yardımıyla tekneyi temizlemek faydanıza olacaktır. 

Duşakabin teknesi, duşakabinler için önemli yapı elemanıdır. Banyo zeminine bir yükselti ya da duş teknesi koyularak yapılan duşakabinler, tekneli duşakabin olarak bilinir. Eğer banyonuzu değiştirmek, duşakabin yenilemesi yapmak veya yeni nesil bir duşakabine ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum yap